środa, 5 września 2012

Zasady wstąpienia do WKC

Tematy dla kandydatów do WKC


Vademecum kandydata
                Osoba, zainteresowana duchowością Krwi Chrystusa i wstąpieniem do Wspólnoty, kierowana jest do animatora parafialnego lub diecezjalnego.
                Kandydat na spotkaniu z animatorem diecezjalnym WKC otrzymuje podstawowe informacje o Wspólnocie i jeżeli wyraża chęć wstąpienia na kolejnych spotkaniach dla kandydatów, przekazywane mu są podstawowe tematy formacyjne. W tym samym czasie kandydat jest wprowadzony (przez animatora diecezjalnego) grupy Krwi Chrystusa, gdzie uczestniczy w tygodniowych spotkaniach z rozważaniem Pisma Świętego.
                Kandydat poznaje bliżej duchowość Krwi Chrystusa, o ile to możliwe, poprzez:
·         przyjazd do Domu Misyjnego,
·         poznanie i czytanie literatury wydawnictwa Misjonarzy Krwi Chrystusa,
·         uczestnictwo w odpustach, czuwaniu nocnym,
·         udział w skupieniach,
·         uczestnictwo w spotkaniach WKC w parafii.

                Do 1. roku czasu, kandydat powinien zakończyć formację podstawową, zadeklarować wstąpienie do WKC. Nie może przedłużać czasu przygotowań w nieskończoność i uczestniczyć w spotkaniach grupy jako sympatyk.
                Po odbyciu formacji podstawowej, kandydat uczestniczy w skupieniu lub rekolekcjach, w Domu Misyjnym, na których wstępuje do WKC. Po uzgodnieniu terminu wstąpienia kandydat przygotowuje „List do Jezusa” z prośbą o przyjęcie do WKC, zawierający w sobie 3 elementy: „ dziękuję za…”,  „przepraszam…”, „proszę…” Podczas Mszy św. lub nabożeństwa kandydat odczytuje przygotowany przez siebie „List” Moderator WKC lub prowadzący Mszę św. lub nabożeństwo kapłan przyjmuje prośbę, przekazując w zamian znak wspólnoty.
Tematy podstawowe Wspólnoty Krwi Chrystusa

1. Rodzaje obecności Krwi Chrystusa w świecie.
I.                    obecność fizyczno-historyczna,
II.                 obecność liturgiczno sakramentalna,
III.               obecność mistyczno-uniwersalna.

2. Odpowiedź na Krew Chrystusa
                We Wspólnocie Krwi Chrystusa odpowiedź dajemy poprzez nasze zaangażowanie w sprawy Kościoła, społeczeństwa, poszczególnych ludzi. Zaangażowanie to określana jest jako pięcioraka pomoc:

I.        pomoc Jezusowi,
II.     pomoc wzajemna,
III.   pomoc misjonarzom,
IV.   pomoc potrzebującym,
V.      pomoc wszystkim ludziom dobrej woli.

3. Słowo Boże
I.                  rozważanie Słowa Bożego
II.                „Słowo Życia”,
III.             wymiana doświadczeń.

4. Historia Wspólnoty i sylwetki Patronów.
I.        Franciszek Albertini,
II.     Kasper del Bufalo,
III.   Franciszek Ksawery,
IV.   Maria De Mattias,
V.      Katarzyna ze Sieny.

4. Moje miejsce w WKC. Kto prowadzi WKC, jak jest zorganizowana i jak wygląda cała formacja w WKC w Polsce (Struktura WKC)

Normy prawne i struktura organizacyjna WKC w Regionie Polskim i Podregionach.
                Wspólnota na terenie Polski tworzy jeden Region Polski WKC. Jej przełożonym z urzędu  jest prowincjał Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa. 

W skład Regionu wchodzą cztery Podregiony:
I.        Podregion Częstochowski (południowo-zachodni), obejmujący diecezje: bielsko-żywiecką, krakowską, tarnowską, kielecką, sosnowiecką, katowicką, gliwicką, opolską, wrocławską, legnicką, świdnicką, zielonogórsko-gorzowską, kaliską, częstochowską.
II.     Podregion Swarzewski (północno-zachodni) obejmujący diecezje: szczecińsko-kamieńską, koszalińsko-kołobrzeską, poznańską, gnieźnieńską, toruńską, warmińską, elbląską, gdańską, pelplińską, bydgoską.
III.   Podregion Ożarowski (środkowo-wschodni) obejmujący diecezje: łódzką, łowicką, warszawska, warszawsko-praską, drohiczyńską, białostocką, ełcką, łomżyńską, płocką, siedlecką, radomską, włocławską.
IV.    Podregion Zamojski (południowo-wschodni) obejmujący diecezje: przemyską, rzeszowską, sandomierską, lubelską, zamojsko-lubaczowską.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz