wtorek, 4 września 2012

Historia w WKC Polsce

WKC w Polsce
 
       W 1808 roku, św. Kasper del Bufalo powołał do życia Wspólnotę Krwi Chrystusa pod pierwotną nazwą "Bractwo Przenajdroższej Krwi, a następnie papież Pius VII  zatwierdził i podniósł godności Arcybractwa.
 Historia w WKC Polsce
Wspólnota Krwi Chrystusa w Polsce  powstała na początku lat osiemdziesiątych jeszcze za czasów komunistycznych we Wrocławiu. Następnie powstała placówka w Częstochowie pod kierownictwem Misjonarzy Krwi Chrystusa (CPPS)
Został utworzony dla Regionu Polskiego Statut, który zatwierdził i pobłogosławił jako drogę do świętości dla członków Wspólnoty Papież Jan Paweł II.
W tamtych czasach Wspólnota Krwi Chrystusa zaczęła rozwijać się dynamicznie. Zaczęły powstawać nowe placówki, aby każdy członek i nie tylko miał możliwość, jak najdogodniejszego dojazdu w braniu udziału w formacyjnych rekolekcjach, dniach skupienia
i comiesięcznych nocnych czuwaniach dla młodzieży.
Domy Misyjne Rekolekcyjno-Formacyjne powstały w czterech Podregionach Polski:
·         zachodnio-południowy, Częstochowa,
·         północno-zachodni, Swarzewo k. Władysławowa,
·        środkowo-wschodni, Ożarów, k. Warszawy,
·        południowo-wschodni, Łabuński, k. Zamościa.
Z biegiem czasu powstały Ogólnopolskie Spotkania, które odbywają się dwa razy w roku:
·         w grudniu Nocne Czuwanie na Jasnej Górze
·         w maju Odpust Matki i Królowej Przenajdroższej Krwi w Częstochowie
w Sanktuarium Krwi Chrystusa.
Pierwsze miasta, a tym samym diecezje w jakich powstała Wspólnota to: Wrocław, Warszawa, Tarnów, Gdańsk, Żagań, Zielona Góra, Zamość itd.
Do Wspólnoty można było wstąpić korespondencyjnie i przez zapisanie na kartce, a następnie w kartotece. Zapisany otrzymał modlitewnik i różaniec do Krwi Chrystusa. (Obecnie zmieniła się forma wstąpienia do WKC, z powodu braku kontaktu z większością zapisanych, którzy zazwyczaj jeszcze nie zdążyli dobrze poznać i rozeznać swojego powołania do tej Wspólnoty)
Wspólnota działa i jest uznana tylko w tych w diecezjach, w których są zachowane struktury Statutu i Regulaminu WKC, czyli animatorzy diecezjalni, jak również parafialni mają kontakt i formują się pod kierownictwem Misjonarzy Krwi Chrystusa (CPPS).

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz