sobota, 17 października 2020

Odpust Świętego Kaspra w Parafii MB Częstochowskiej

W dniu  17 października w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonej Górze przeżywaliśmy naszą Mszę św. odpustową z racji uroczystości św. Kasprze del Bufalo, którego wspomnienia wypada 21 października.
W czasie Mszy św. zostało wspomniane, że dziś właśnie jest potrójne wydarzenie w liturgii Kościoła. Otóż jest wspomnienie: św. Ignacego Antiocheńskiego, 50-lecie małżeństwa Elżbiety i Edmunda; odpustowa Msza św. Kaspra del Bufalo.

Ksiądz Artur wspominając te trzy wydarzenia przekazał myśl: co łączy te wydarzenia? O f i a r a. Zarówno św. Ignacy Antiocheński, jak i św. Kasper del Bufalo, jak również i wspomniane małżeństwo oddali swoje życie w ofierze Bogu. Ofiara z siebie jest podstawą do tego, aby swoje życie przeżyć godnie i owocnie… 
         Ponieważ w czytaniach tego dnia zawarta  była myśl o Duchu Świętym i Jego czuwaniu nad uczniami Jezusa oraz o grzechach przeciw Duchowi Świętemu, Ksiądz omówił w czym tkwi problem naszego sprzeciwu przeciw Duchowi Świętemu. Zapamiętaliśmy także, że ksiądz wspomniał myśl św. Kaspra o tym, że Księgą do czytania jest krzyż. Była to jakby klamra do myśli dotyczących wypowiedzianej homilii, jak również dzisiejszej uroczystości. 

Na zakończenie życzenia dla Jubilatów, wraz z kwiatami koronki/różańce i modlitewniki.
Niech Jezus Jubilatów pokropi swoją Przenajdroższą Krwią, czyli swoją Miłością i jeszcze bardziej umocni ich 
sakramentalny związek .

Po zakończonej Mszy św. nasza wspólnota WKC rozdawała uczestnikom liturgii koronki/różańce do Krwi Chrystusa z modlitewnikami oraz obrazki ze św. Kasprem.

Dalszy ciąg uroczystości w salce parafialnej

Udaliśmy się następnie do salki na dalszy ciąg uroczystości odpustowej. Było niewiele osób, bo tylko nasza grupa, a z przyjezdnych jedna Sabinka z Sulechowa i nas z Zielonej Góry 10 osób z ks. Arturem.
Spotkanie rozpoczęliśmy modlitwą dotyczącą odpustu, zakończoną błogosławieństwem udzielonym przez naszego Księdza. 


Przy poczęstunku podzieliłyśmy się wiedzą o św. Kasprze wspominając każda z nas po kolei Jego życie i działalność: 
 - Święty Kasper rzymski kapłan. Największy Apostoł Krwi Chrystusa. Żył w XVII wieku. Jest założycielem Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa (CPPS), a wcześniej Wspólnoty Krwi Chrystusa (WKC)  (wówczas zwanej Bractwo Krwi Chrystusa, które zostało podniesione do rangi Arcybractwa).

- Bardzo szybko zyskał sobie sławę jako dobry kaznodzieja. Okazywał także wielkie zainteresowanie problemami społecznymi swojej epoki.

- ks. Kasper del Bufalo z powodu swojego przywiązania do Kościoła i Papieża odmówił Napoleonowi posłuszeństwa (mówiąc: „nie chcę, nie mogę i nie muszę”), został wysłany na wygnanie trwające cztery lata.

- Kiedy Napoleon został pokonany, wrócił do swojego rodzinnego i ukochanego Rzymu i rozpoczął działalność jako apostoł Krwi Chrystusa. Dla misji głoszenia zbawczego orędzia Boskiej Krwi.

- Orędzia o Boskiej Krwi głoszone przez Niego na misjach zapadły głęboko w serce Marii De Matiias, która założyła żeńskie zgromadzenie Adoratorek Krwi Chrystusa (ASC), Św. Maria De Matiias jest patronką miasta Bolesławca, gdzie ASC ma swoją siedzibę.

- Kasper wstawił się u papieża w sprawie ocalenia miasta Sonnino, które miało być zburzone z powodu istniejącego tam rozboju. Z racji grasującej tam bandy odniósł z krzyżem Pana Jezusa zwycięstwo związane również z ich nawróceniem, a mieszkańcy  do dziś upamiętniają tę sytuację;  

- Pius VII powierzył ks. Kasprowi uzdrowienie moralne całej prowincji dotkniętej bandyckimi napadami.

- Zmarł 28 grudnia 1837 roku, posługując cierpiącym i umierającym podczas epidemii cholery w Rzymie.

* * *

Następnie zostały podjęte różne zagadnienia związane z tematem formacyjnym oraz propozycja, aby każdy je czytał i przeczytał na kolejne spotkanie diecezjalne. 
relacja: Ula

więcej zdjęć KLIKNIJ TU

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz