czwartek, 14 lutego 2013

Wielki Post

Wielki Post,  to czas  na pokutę, odwrócenie się od grzechu i ponowne nawrócenie się. 
Najważniejsze trzy zalecenia to: post, modlitwa i jałmużna. Kościół przypomina nam,
ze Jezus traktował te zalecenia
 jako trzy  najlepsze drogi do zbliżenia się do Pana Boga.
-
Warto pomyśleć nad postanowieniami, które mają służyć nawróceniu

środa, 13 lutego 2013

Środa Popielcowa

            Nawróćcie się do Mnie całym swym sercem, przez post i płacz, lament. Rozdzierajcie jednak serca wasze, a nie szaty! Nawróćcie się do Pana Boga waszego! ...(Jl 2,12-18)

Serce człowieka, które Bóg zaprasza do nawrócenia u początku tego wielkiego postu, będzie zdolne do tego tylko i wyłącznie wtedy, gdy „pozwoli” Bogu na interwencje. Tylko wtedy, gdy damy miejsce Duchowi, możemy liczyć na przemianę nas samych. Niezmiernie ważna jednak jest owa decyzja, że chcę zmienić moje życie.

            Jezus powiedział do swoich uczniów: Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie. Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę. ...(Mt 6,1-6.16-18)

I choć w życiu chrześcijanina niewątpliwe chodzi o dawanie świadectwa, to jednak dzisiaj Jezus prosi nas o dyskrecję naszej modlitwy, postu i jałmużny. Niech ta decyzja o przemianie życia, poprzez te trzy środki które nam daje Ewangelia, dokona się „po cichu”, ale owoce jej niech będą głośne na cały świat. Z błogosławieństwem +, ks. Michał... 

sobota, 9 lutego 2013

Podwyższenia Krzyża Świętego

str w budowie

Spotkanie diecezjalne


Duch Święty uzdalnia mnie przez swoje dary do życia w pełni
(nawet) we współczesnym świecie
- Siedem darów Ducha Świętego
- Nasz duchowy organizm

Na spotkaniu, były omawiane tematy umieszczone w postach w dniach od 1-3 lutego, ze skupienia z Domu Misyjnego, na którym były animatorki: Elżbieta Łobaczewska i Małgorzata Wudarczyk.



Obecne animatorki z parafii:
MB Częstochowskiej- Zielona Góra
Św. Jadwigi - Zielona Góra
MB Nieustającej Pomocy - Zielona Góra
Św. Franciszka z Asyżu - Zielona Góra
Najświętszej Trójcy - Ochla
Św. Mikołaja - Mycielin
Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Św. Wojciecha - Czerwieńsk
Krzyża Świętego - Sulechów

wtorek, 5 lutego 2013

niedziela, 3 lutego 2013

Duch Święty uzdalnia mnie przez swoje dary do życia w pełni (nawet) we współczesnym świecie


Duch Święty uzdalnia mnie przez swoje dary do życia w pełni
(nawet) we współczesnym świecie
ks. Dawid Wróblewski CPPS

Schemat ogólny tematu
Wstęp
Przeformułowanie tematu
Zadany temat brzmi: „Dary Ducha Świętego w walce z przeciwnościami tego świata”
Jego nowe brzmienie: „Duch Święty uzdalnia mnie przez swoje dary do życia w pełni (nawet) we współczesnym świecie”

Nowe sformułowanie jest bardzo optymistyczne. Dlaczego? Spróbujmy to sobie wtłumaczyć.
„Posiadam wszystko, co jest mi potrzebne do osiągnięcia zbawienia”.
Podczas jednego z reportarzy w TV Religia nt. życia monastycznego jeden z benedyktynów wypowiedział powyższe słowa. Trudno się z nimi nie zgodzić.
Bóg stał się człowiekiem; Jezus narodził się, żył i nauczał, złożył z Siebie doskonałą ofiarę, zmartwychwstał, zasiada w chwale Ojca.
Jezus dokonał dzieła zbawienia, które może być udziałem każdego człowieka mocą Ducha Świętego. Człowiek jest zdolny do relacji z Bogiem, Bóg może przenikać wnętrze człowieka, który jest istotą duchową.

1. Rozum i wola – podstawowe organy naszego duchowego organizmu
Człowiek może być w pełni człowiekiem poprzez rozwój tych władz, które mają dodatkowe swoje sprawności moralne są nimi cnoty (gr. arete, łac. virtus).
Samo słowo „cnota” nie budzi w dzisiejszym świecie zbyt pozytywnych skojarzeń, jednakże łacińska wersja budzi szacunek. Można mówić o byciu wirtuozem – kimś, kto z łatwością, swobodą, radością wykonuje dzieła trudne.

Starożytni wymieniają 4 podstawowe sprawności ludzkie jakimi są:
roztropność, sprawiedliwość, męstwo, umiarkowanie

Św. Tomasz rozważając ten temat zwraca uwagę na łaskę Bożą, poprzez którą te zdolności są jeszcze bardziej uszlachetnione „podrasowane” powiedzielibyśmy językiem motoryzacji.

Św. Paweł wymienia jeszcze inne sprawności, które są darem wyłącznie łaski a są nimi tzw. cnoty teologalne: wiara, nadzieja, miłość.

Warto zwrócić uwgę na to, iż Bóg oddziaływując na duchowy organizm człowieka nie nadużywa swojej władzy, szanuje ludzką kondycję.

2. Dary Ducha Świętego
Wzięły się w Tradycji Kościoła od dawna a wszystko za sprawą cytatu z Księgi Izajasza 11, 2.
dary te jaśnieją najpełniej w Potomku Dawida – Jezusie Chrystusie. My zostajemy nimi obdarzeni aby osiągnąć pełnię na wzór Syna Bożego.

Dary Ducha Świętego rozwijają nasz duchowy organizm co zauważymy, jeżeli zestawimy ze sobą cnoty kardynalne (te podstawowe, naturalne) oraz dary Ducha Świętego.

Optymistyczne sformułowanie tematu bierze się właśnie stąd, iż jesteśmy doskonale wyposażeni i możemy osiągnać życie szczęśliwe już tu na ziemi a w wieczności cieszyć się jego pełnią.

Co prawda wydaje się, iż częściej spotykamy się w mediach i nie tylko z obrazem marnego, nieudolnego, często przy tym leniwego katolika, który wiarą w Boga rekompensuje swoją opłakaną sytuację.
Warto o tym podyskutować: Czy znasz osobę, która cieszy się życiem, spełnia się zawodowo, społecznie i bez skrępowania mówi, że zawdzięcza to wszystko Jezusowi, któremu powierzył całe swoje życie w przełomowym momencie swojego życia?

3. W jaki sposób można stać się wirtuozem?
Podczas naszego dnia skupienia wymieniliśmy takie oto sposoby:

·         Prosić Ducha Świętego o Jego obecność i rozpalenie w nas Jego darów
·         Oczyszczać się we Krwi Baranka (sakrament Pojednania i Eucharystii) aby mogła spocząć na nas gołębica Ducha Świętego
·         Napełniać się Duchem, jak zachęca nas św. Paweł w liście do Efezjan
·         Używać darów – nawet najdoskonalsza, najnowocześniejsza maszyna nie przyniesie nam pożytku, jeżeli jej nie uruchomimy!

sobota, 2 lutego 2013

NASZ DUCHOWY ORGANIZM


STWORZONA PODSTAWA NASZEGO BOSKIEGO ŻYCIA: NASZ DUCHOWY ORGANIZM

            Święty Tomasz z Akwinu potrafił określić bliżej nowość, jaką stwarza w nas łaska; Bóg, zaprasza­jąc nas do dzielenia Jego życia już tu, na ziemi, dał nam zdolność życia zgodnie z Jego Miłością (agape, mi­łość-dar, wykraczająca poza pragnienie) podczas naszej ziemskiej egzystencji, kiedy kształtuje się i rozwija to życie boskie; nie obywa się to bez oczyszczenia, walki, doświadczeń, wykluczania grzechu, prowadzą­cych ku spełnieniu życia wiecznego, kiedy będziemy nadto osobami włączonymi w szczęśliwe bytowanie trzech Osób Boskich. To, co zostało nam dane, jest przeto

piątek, 1 lutego 2013

Siedem darów Ducha


Siedem darów Ducha
ks. Jerzy Szymik


            Babcia moja, Matylda, autorka wielu powiedzeń, które zapamiętałem na zawsze (jak ufam), mawiała do mnie i tak: Synek, rzykej dycki do Ducha Świyntego o siedym darów, to nie bydziesz tromba (co się przekłada: „Proś, synku, stale Ducha Świętego o Jego siedem darów, a unikniesz głupoty"). W tej cudownej radzie, żartobliwie sformułowanej (z typowym dla południowego Górnego Śląska poczuciem humoru), kryła się niebywała mądrość. Oto bowiem takie przesłanie zawiera babcina rada - lekiem na głupotę jest nie tyle wiedza i spryt, co jedynie Bóg. Mądrość jest w swej głębi darem z wysoka, darem, który można wyprosić...
            Modlitwa o siedem darów Ducha Świętego ma swoje biblijne źródło. Są nim słowa proroka Izajasza: